Tarahi : Amir Abdolahi
سايت جونقان 27 آذرماه 1391 بارگذاري شد
Support

لوگو سایت


مطالب تصادفي

تقويم سايت


<    «  دی 1396  »    >
شیدسچپج
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 

ورود به سايت جونقان
عضويت در سايت
بازيابي کلمه عبورنام کاربری:
رمز عبور:

آمار سايت


آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 0
کل: 155
کل نظرات: 577
آمار کاربران یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 0
کل: 269
بن شدگان: 0
جدیدترین عضو: مجتبی افشاری


درباره ی جونقان
جونقان یا همان «گینه کان» یا « گونه کان» سابق ، شهری در استان چهارمحال و بختیاری در 43 کیلومتری شهرکرد است. در گذشته جز میزدج از محال چهارگانه بود و در حال حاضر از توابع شهرستان فارسان است. این شهر محصور در کوههاست از جنوب کوه سالدران ، از شمال کوه جهانبین و کوه شیخ ، از جنوب شرق نیز کوه و تپه های آلماقاجی این شهر را در آغوش گرفته اند تنگه معروف «درکش ورکش » که در مسیر راه باستانی دزپارت قرار دارد ، در نزدیکی جونقان قرار دارد. این راه باستانی از زمان عیلامیان مورد استفاده ساکنان کوهستان و دامنه های آن قرار می گرفت. آثار و شواهدی مانند طاق سنگی های تنگ درکش ورکش مربوط به دوره ساسانیان و سنگ نوشته ی عصر اتابکان در این تنگ ، حکایت از قدمت و اهمیت این راه و منطقه دارد. مسیر تنگ درکش ورکش که به راه «شتررو» نیز معروف است ، بخش وسیعی از منطقه چهارمحال را به اردل ، دوپلان و در نهایت به خوزستان متصل می کرد. منطقه میزدج بدون تردید به واسطه داشتن منابع آب فراوان و مراتع و چراگاههای غنی ، از دیرباز مورد توجه دامدران و گله داران بوده است. دامنه های سرسبز کوهستانهای چهارمحال و بختیاری ، تفرجگاه و شکارگاه شاهان و حاکمان آل بویه ، سلجوقیه و صفویه بود. همچنین یکی از مناطق ایلاقی طوایف لر بزرگ بوده است. اتابکان لر بزرگ تابستانها را در میزدج و زمستان را در ایذج و مالمیر سپری می کردند. بعد از لرها ، گله داران ترک در این منطقه استقرار یافتند.ساکنان فعلی جونقان از دو گروه بزرگ ترکها و بختیاری ها تشکیل شده اند. ترکها از قبایل قشقایی و ابیوردی یا بلوردی هستند و بختیاری ها شامل طوایف زنگنه ، اورک ، شالو ، اسیوند ، زراسوند و... می شوند. گروهی فارس زبان و عده ای با منشاء عربی نیز در جونقان زندگی می کنند. زبان رایج اهالی نیز ترکی و لری است. در سال 1356 با تاسیس شهرداری جونقان به شهر تبدیل گردید.
در باره وجه تسمیه جونقان چند روایت وجود دارد:
1- نام جونقان در سابق «گینه کون » یا «گینه کان» بود به احتمال قوی نام گینه برگرفته از واژه گَوَن است ، که در این منطقه فراوان می‌روید و در گویش لری« گینه کون» به معنی «گون زار» است یعنی جایی که گون زیاد می روید.
2- طبق روایت دیگری ، چون این منطقه دارای اراضی حاصلخیز بوده و در کشاورزی استعداد فراوانی داشته است ، جونقان در اصل «جان دهقان » بود که به مرور که به «جانقان » تغییر یافته است.
3- همچنین گفته اند که اصل و ریشه « گینه کون» از زبان پهلویِ گرفته شده است و از دو بخش «گونه » به معنای برجستگی ، خوب ، شایستگی ، نماد خاص و «گان» که هم پسوند مکان و هم به معنی مثل و مانند است ، ترکیب شده است. چون جونقان از نظر منابع آب ، زمین های حاصلخیز کشاورزی ، مراتع و چراگاههای بکر و غنی و قرار گرفتن بر سر راه عبور کاروان ها ، حائز برجستگی های خاصی بوده به همین دلیل این نام را بر آن نهادند و جونقان معرب گینه گان است.
4- همچنین گفته اند ، جونقان در اصل « جوی خون » است و ریشه در زبان ترکی دارد مفهوم آن اشاره به محل جاری شدن خون دارد و شاید علت آن جنگ‌هایی است که بین دو ایل بختیاری و قشقایی در این مکان رخ داده‌است.

شکل گیری نظام فئودالی

در دوران قاجار ، وقتی حسین قلی خان بختیاری موفق گردید فرمان ایلخانی کل بختیاری را برای خود اخذ نماید ، بتدریج بر دامنه نفوذ و قدرت خود افزود و موفق شد بسیاری از دهات و اراضی حاصلخیز منطقه چهارمحال را خریداری یا تصرف کند. با مرگ حسین قلی خان و تقسیم قلمرو وی بین فرزندان و بردارزادگانش که تعداد آنها بیش از 30 نفر بودند ، روستاهای چهارمحال بین خان زادگان تقسیم گردید. با انعقاد قرارداد های جاده لینچ و شرکت نفت انگلیس و بختیاری و افزایش قدرت و نفوذ خوانین پس از دوران مشروطه و در دست گرفتن حکومت بسیاری از شهرهای جنوب کشور ، خوانین از ثروت زیادی نیز برخوردار شدند. به همین دلیل در روستاهی تحت تصرف خود اقدام به ساختن خانه های مجلل و وسیع کردند که در بین اهالی به «قلعه» معروف گردیدند. در تقسیم دهات و اراضی ، جونقان به تملک حاج علی قلی خان بختیاری معروف به سردار اسعد درآمد و سهم وی شد. وی به اتفاق اعضای خانواده اش در جونقان اقامت گزید و توانست خانه ای بسیار مجلل بنا کند که هنوز پابرجاست و به خانه یا قلعه سردار اسعد معروف است. این بنای دو طبقه در اواخر دوره قاجار با الهام از کاخهای اروپایی قرن نوزدهم میلادی بر سر گذرگاه لینچ ساخته شد. هزینه های اجرای این قلعه از درآمد حاصله از شرکت نفت انگلیسی – بختیاری تأمین شده است . سردار اسعد با اتکاء به نفوذ و قدرت قراوانی که داشت ، علاوه بر ساکنان قبلی ، تعداد زیادی از رعایای مناطق دیگر را به جونقان آورد و یک نظام ارباب - رعیتی را در این روستا سامان داد. رعایا مجبور بودند بر اراضی کشاورزی کار کنند و بهره مالکانه پرداخت نمایند. در وضعیت معمول اگر مالک تنها زمین در اختیار رعیت قرار می داد ، بهره مالکانه ای که از درآمد حاصل از اراضی آبی پرداخت می شد عبارت بود از نصف محصول برداشت شده به عبارت دیگر یک سهم به رعیت و یک سهم به خان (نصف – نصف) تعلق می گرفت. گاهی نیز دو سهم به مالک و یک سهم به رعیت تعلق می گرفت. البته هیچ قانونی در این زمینه وجود نداشت ، رای و اراده خان و مالک تعیین می کرد که مقدار سهم طرفین چه میزان باشد. اگر خان بذر ، ابزار کار و عوامل دیگر نیز در اختیار رعیت قرار می داد به همان نسبت بهره مالکانه ای که به وی تعلق می گرفت ، افزوده می شد و گاهی چهار سهم از پنچ سهم محصول برداشت شده به خان تعلق می گرفت. در اراضی دیم اگر فقط خان زمین در اختیار رعیت قرار می داد، دو یا سه سهم از محصول برداشت شده به رعیت و یک سهم به خان تعلق می گرفت.
خان زادگان با مسافرتهایی که به اروپا کرده بودند و در طی این مسافرتها با نظام فئودالی و اشرافی گری رایج در اروپا نیز آشنا شدند، کوشش کردند به تقلید از اروپاییها در سراسر منطقه چهارمحال ، یک نظام فئودالی ساماندهی کنند که بسیار قوی تر از نظام ارباب رعیتی گذشته بود.

اعتراض و قیام رعایا و کشاورزان

در گذشته فرزندان جعفرقلی خان یعنی حسینقلی خان ، امامقلی خان و رضاقلی خان چون از یک سو اراضی و روستاهایی که در تملک و تصرف داشتند زیاد بودند، از طرفی مخارج و هزینه های زندگی آنها بسیار کمتر از مخارج فرزندانشان بود، سبک و شیوه زندگی آنها نیز ایلی بود هنوز با زندگی ساده و توام با قناعت ایلیاتی فاصله زیادی نگرفته بودند. به همین خاطر ، رعایا را کمتر تحت فشار قرار می دادند. اما با تقسیم اراضی و دهات چهارمحال بین فرزندان آنها ، خان زادگان از یک طرف در مقایسه با پدرانشان املاک بسیار کم و محدودی در اختیار داشتند و از طرف دیگر به دلیل مسافرت های زیادی که به کشورهای اروپایی به قصد تفریح ، خوشگذرانی و معالجه و درمان انجام می دادند ، هزینه ها و مخارج زندگی آنها بطور سرسام آوری بالا رفت. همچنین بین آنها عادت شده بود که فرزندانشان را برای تحصیل روانه اروپا کنند. آنها بسیار علاقمند بودند که به شیوه اشراف اروپا زندگی کنند و به همین دلیل بیشتر اوقات خود را در شهرها که هرینه ی زندگی بالا بود ، سپری می کردند و فقط برای سرکشی به املاک ، تفریح و شکار به منطقه چهارمحال می آمدند. از اینرو از لحاظ اقتصادی بسیار در تنگنا و مضیقه بودند از طرفی وقتی رضا خان به قدرت رسید ، برای تضعیف خوانین ، همه عناوین آنها را ملغی کرد ، آنها را وادار کرد تا سهام نفت و بسیاری از اراضی خود را به دولت بفروشند. این اقدامات نیز باعث گردید تا خوانین که به یک زندگی اشرافی خو گرفته بودند ، سخت در تنگنا قرار گیرند. تنها چاره آنها برای جبران دشواری های اقتصادی ، فشار بیشتر به رعایا و کشاورزان زیر دست خود بود. اما فشار بیشتر به کشاورزان ، اعتراض و نافرمانی آنان را به دنبال داشت. این امر می توانست بهانه بدست دولت دهد و خوانین را محدودتر و منزوی تر کند.
از سال 1304 شمسی به بعد اعتراضهای مردمی علیه خوانین وارد مرحله جدیدی گردید به تدریج این اعتراض ها و تظلم خواهی های کشاورزان و رعایا علیه خوانین به تشکیل « اتحادیه چهارمحال و پشتکوه» منتهی گردید که قبلاً از آن سخن به میان آمد.
یکی از کانون های اصلی مبارزه با ظلم و ستم خوانین «جونقان» بود و بیشترین قیام و خان ستیزی در این خطه صورت گرفت.روزنامه «اخگر» در 22 فروردین سال 1308 شمسی در شماره 13 خود در باره قیام مردم جونقان علیه خوانین می نویسد:«...همچنین در اثر غیبت حکومت محترم. در بعضی از دهات شروع به اغتشاش گردیده و مجدداً نزاع مابین کارکنان خوانین و رعایا درگیر شده اند. چنانچه در جونقان چندیست این اغتشاش برپا و همه روزه بعضی از رعایا را با حالت افسردگی و زخم فراوان بطرف دهکرد می آورند و اجزاء حکومتی نتوانسته اند اقدامی برای رفع این قبیل نزاعها بنمایند».

اما وقتی در شهریور 1320 نیروهای متفقین وارد کشور شدند و آن را به اشغال خود در آوردند و رضا شاه از سلطنت عزل گردید ، بی نظمی و هرج و مرج بر کشور سایه انداخت. حکومت مرکزی به شبحی بدون قدرت تبدیل گردید. زندانیان سیاسی آزاد شدند، مخالفان رضاه شاه که در دوره سلطنت وی سرکوب شده بودند ، به افشای جنایات رضا شاه و ایادی وی برآمدند و خواستار تعقیب و مجازات عمال ستمگر رضا شاه شدند. آن دسته از خوانین و سران عشایر که در تهران تحت نظر بودند ، به مناطق عشایری خود بازگشتند و درصدد احیاء قدرت از دست رفته خود برآمدند. به دنبال آن تنشها و کشمکشهایی در مناطق ایلی ایجاد گردید. مالکان جونقان نیز که فرزندان سردار اسعد بودند ، فرصت را مغتنم شمردند و تا توانستند رعایا و کشاورزان را تحت فشار گذاشتند. به ویژه منوچهر خان اسعد در فاصله سالهای 1320 تا 1327 رعایای خود را سخت آزار و اذیت می داد. در این سالها سیل شکایتها از عملکرد خوانین و خان زادگان به مراکز دولتی سرازیر گردید. بیشتر این شکایتها مربوط به نارضایتی از عملکرد مرتضی قلی خان صمصام ، آقاخان بختیار ، منوچهر خان اسعد و ابوالقاسم خان بختیار و...بود. اختلاف و تنش های موجود بین خوانین بر سر فرمانداری شهرکرد و بختیاری نیز بر تعداد این شکایتها و تلگرافها می افزود و گاهی خوانین ، شاکیان را بر ادامه شکایت و پیگیری آنها تحریک می کردند تا بتوانند ، رقیب خود را تضعیف کنند.
از میان دهها شاکی و معترض در بین کشاورزان و رعایای چهارمحال به شکایت غلامحسین روغنی اشاره می شود. وی املاکی در قراء گوشه و کران داشت که مورد توجه منوچهرخان اسعد قرار گرفته بود. منوچهر خان برای تصاحب این اراضی و اراضی دیگر ، کشاورزان جونقان ، گوشه ، کران ، فیل آباد ، حاجی آباد و گهرو را سخت تحت فشار قرار داد. به همین خاطر شاکیان زیادی پیدا کرد. با استناد به اسناد موجود در سازمان اسناد ملی ایران در تاریخ 24/7/1324 آقای غلامحسین روغنی شکوائیه ای تنظیم و به مقامات دولتی ارائه نموده و تلگرافی نیز برای مقامات کشوری و لشگری ارسال داشت وی در این شکایتها ابراز داشت که منوچهر خان اسعد در سال 1321 شمسی در قراء گوشه ، فیل آباد و کران در املاک وی تصرف غیرقانونی نموده وی همچنین از ترس مداخلات و تهدید های وی ، ملکی که عواید آن یکصد هزارتومان ارزش داشت ، به مبلغ بیست هزار تومان به دو نفر چهارمحالی اجاره داد . اما عمال منوچهر خان با تحریک ایشان محصول و اجاره بها را تصرف کردند. وی با اشاره به سوابق مداخلات و تصرفات غیرقانونی منوچهرخان در روستاهای گهرو و حاجی آباد ، می گوید به دستور وی ، بهرام سلیمان نوکر منوچهرخان به همراه عده ای سوار مسلح ، محصول وی را چرانیده و مقداری را نیز با خود برده اند و از قریه کران دو مادیان و یک قاطر و از قریه گوشه یک قاطر و یک مادیان به زور گرفته و با خود بردند. استاندار استان دهم یعنی اصفهان در تاریخ28/7/1324 مستقیماً ، منوچهر اسعد را از شکایت مطلع می کند. منوچهر اسعد نیز در تاریخ 5/8/1324 شمسی طی تلگرافی به وزارتخانه های کشور و جنگ و دیگر سازمانها و شخصیتها شکایت غلامحسین روغنی را بکلی دروغ ، کذب و عاری از حقیقت می داند و خود را از ارتکاب به هرگونه تعدی و تعرض مبرا می داند و ابراز می دارد که عده ای برای خراب کردن وی روغنی را تحریک کرده اند که این شکایات را طرح و پیگیری نماید. در نهایت مقامات کشوری و لشگری موضوع را به لشگر اصفهان ارجاع می دهند. فرمانده لشگر 9 اصفهان ، هنگ مستقل اصفهان را مامور رسیدگی به موضوع می نماید. فرمانده هنگ نیز یک افسر ژاندارم به نام سروان (احتمالاً جلفایی) را مامور بررسی موضوع می نماید. مامور اعزامی پس از حضور در محل گزارشی برای فرمانده هنگ تنظیم می نماید. فرمانده هنگ نیز گزارش مزبور را برای مقامات مربوطه ارسال می نماید. بر اساس نوشته مورخ 30/8/1324 مربوط به استاندار اصفهان که پس از مطالعه پرونده روغنی و گزارش های پیوست ، مکتوب شده بود ، قید گردیده که شکایت آقای غلامحسین روغنی از منوچهر خان اسعد صحت نداشته و تحریکاتی از طرف آقای اسعد در کار نبوده و مدرکی بدست نیامده است.1 به نظر می رسد که اعمال نفوذ منوچهر خان اسعد که بعداً به سمت فرمانداری شهرکرد و بختیاری نیز منصوب گردید ، باعث گردید تا شکایت شاکیان راه به جایی نبرد. اما اختلاف وی با رعایا حل نشده باقی ماند.

چنانکه گفته شد اختلاف بین منوچهرخان اسعد و کشاورزان و رعایای جونقان از سال 1320 با وضعی که در مملکت پیش آمده بود ، شکلی خاص به خود گرفت و این اختلاف روز به روز در اشکال مختلف بروز پیدا می کرد. در سال 1332 که غائله آبوالقاسم خان بختیار فروکش کرد و وی دستگیر گردید و روابط خوانین بختیاری با دولت ملی مصدق تیره شده بود ، فضای مستعد و مناسبی بوجود آمد تا کشاورزان و رعایا یک بار دیگر اعتراض خود را به ستمکاری های مالک جونقان آشکار سازند ، هر چه فصل برداشت محصول نزدیک تر می شد ، این اعتراض ها بیشتر بیشتر می شد و سازماندهی خاصی به خود می گرفت. در نهایت به یک قیام عمومی علیه خان و مالک تبدیل گردید. در همین ایام مامور پست و تلگراف شهرکرد ( مجتبوی) برای نصب سیم تلگراف به جونقان رفته بود و از نزدیک شاهد این اعتراضها بود در گزارشی ( این گزارش در سازمان اسناد ملی ایران نگهداری می شود) که در این باره تنظیم و برای مقام مافوق خود ارسال می کند ، ضمن اشاره به اختلاف دیرینه رعایا و مالک بر سر تقسیم بهره مالکانه ، می نویسد که در تاریخ 19/3/1332 (احتمالاً) ، سرهنگ بختیار( شاید تیمور بختیار که در این ایام سمت فرماندار نظامی منطقه را بر عهده داشت) سرهنگ بختیار ، سروان مسعودی فرمانده گروهان ژاندارمری شهرکرد ، طاهری معاون فرمانداری ، پرویز احمدی نماینده مالک برای رفع اختلاف در جونقان حضور پیدا مبی کنند و برای حل اختلاف با نمایندگان رعایا به گفتگو پرداختند.چون در مذاکرات به نتیجه نمی رسند ، حدود دو هزار نفر از رعایا با شعار مرگ بر مالک و با بیل و چوب ، عمارت (خانه سردار اسعد)را مورد حمله قرار می دهند و ضمن شکستن شیشه های عمارت ، خساراتی نیز به در و دیوار عمارت وارد می سازند و به اتومبیل ژاندارمری نیز آسیب می زنند. این ناآرامی تا ساعت 1 بامداد ادامه پیدا می کند. صبح فردا اهالی جونقان ، انبار جنس مالک را نیز غارت کردند2
مامور پست و تلگراف این حرکت عمومی را به دخالت عناصر افراطی چپ یعنی حزب توده نسبت می دهد و این اعتراض عمومی را حاصل فعالیتهای آنان می داند. اما بر اساس منابع موجود و اظهارات مطلعین و اهالی ، حزب توده در مناطق چهارمحال و بختیاری آن چنان فعالیتی نداشت که بتواند یک شورش عمومی را سازماندهی کند. بلکه این اتهامی بود که خوانین به کشاورزان می زدند چنانکه قبلاً نیز مبارزات «اتحادیه چهارمحال و پشتکوه » را به بلشویکها نسبت می دادند.
به نظر می رسد با اتفاقاتی که در ماههای بعد به وقوع پیوست و دولت مصدق سرنگون گردید و خوانین بختیاری به خاطر ملکه ثریا از قدرت و نفوذ زیادی برخوردار شده بودند ، رعایا سرکوب شدند. اما هیچوقت اعتراضهای کشاورزان فروکش نکرد تا سرانجام فرزندان سردار اسعد بختیاری برای همیشه جونقان را ترک کردند.

جونقان در شرقی ترین بخش میزدج واقع شده که در تلفظ محلی با نام گونکان بیشتر شناخته شده است.

منابع:
1- سند شماره 291002860 محل در آرشیو 502ط11آج1 شماره فیش00140067
2- سند شماره 29007279 ممحل در آرشیو 639 ن4 آب 1 شماره فیش 00090444جونقان شهري در استان چهارمحال و بختياري است .
جونقان در دامنه رشته کوه زاگرس فرار دارد. دشت وسيع جونقان منطقه‌اي غني براي کشاورزي است به همين خاطر اکثر مردم اين شهر به دامپروري و کارهاي خدماتي مشغول‌اند. گندم و انگور از محصولات عمده کشاورزي اين شهر است.

نام
پيش از جونقان به اين شهر «گينه‌کان» گفته مي‌شد. احتمالاً نام گينه بر گرفته از واژه گوَن است که در اين منطقه فراوان مي‌رويد. همچنين در زبان ترکي اين نام به محل جاري شدن خون هم گفته مي‌شود و شايد علت آن جنگ‌هايي است که بين دو ايل بختياري و قشقايي در اين مکان رخ داده‌است.

مردم
مردم جونقان از نژادبختياري و ترکان قشقايي هستند.ترکان قشقايي که در دهه‌هاي کذشته از اطراف شيراز به بختياري کوچيده‌اند. همچنين بختياري‌ها از ديگر ساکنان اين ديارند. بيشتر مردم اين شهر به شغل کشاورزي مشغول‌اند. عده زيادي از اهالي شهر در کشورهاي حاشيه خليج فارس به خصوص کويت به کار مشغولند.

قلعه سردار اسعد بختياري (فاتح تهران و اصفهان در عصر مشروطه) از جاذبه‌هاي معروف اين شهر است.
 
 

تصوير منتخب سوم

تصوير منتخب دوم

تصوير منتخب اول

آخرین مطالب


 • قبولی های کنکور96 دبیرستان نمونه ترابی مقدم
 • باشگاه فرهنگی ورزشی پولادتن جونقان
 • اطلاعیه کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان
 • تقدیمی طرح گرافیکی خبرگزاری جونقان
 • بازدید فرماندار از اجرای طرح CNG شهر جونقان
 • آن مرد باز هم مدرسه می سازد
 • مراسم کلنگ زنی دبستان مهندس نوروز ترابی مقدم
 • هیئت سیدالشهدا کاروان جانثاران کربلا جونقان
 • ترویج گویش و زبان مادری واژه و اصطلاحات
 • تبريك به جامعه ورزشي و پرورش اندام
 • محرم آمد
 • شعر جان جونقان
 • تسلیت به خانواده قاسمی
 • پیشینه تاریخی شهر
 • ایده بسیار جالب
 • اطلاعات مورد نیاز در مورد تصویر
 • پیام تسلیت
 • کاخ سردار اسعد بختیاری
 • شعری از استاد مسعود الگونه
 • کوه شیخ جونقان
 • سجاد مردانی جونقان در المپیک 2016 ریو
 • شعری در وصف خیر مدرسه ساز
 • شعری به مناسبت افتتاحیه موزه مشروطیت جونقان
 • شعر : قصه های خودمونی
 • کنسرت گروه افاق شرق
 • سال نو مبارک
 • شعر : گونه کان: سرزمین خورشید
 • صدور كارت هوشمند ملي
 • مقاله استراتژی انتخابات
 • شعر کُه جهان بین ( به زبان بختیاری)
 • عهدو تفاق
 • نمایشگاه آثارهنری وصنایع دستی معلولین
 • موسسه ی خیریه ی امام حسین (ع) جونقان
 • آیا کتاب ادیب و شاعرشهرمان جناب علیداد رحیمی را خوانده اید ؟
 • گردشگران ایتالیایی در قلعه سردار اسعد
 • خلوت عاشقی ( ایمان جزایری )
 • ایمان جزایری ( رسوایم نکن )
 • جاده باستانی دزپارت
 • سالروز فتح اصفهان و تهران توسط ایل بختیاری
 • شعری در وصف جونقان
 • یاسین امانی پور جونقانی -کسب مقام قهرمانی آسیا
 • مهدی نوروزی جونقانی ملی پوش شهرمان
 • پروژه خیری استخر شنای شهر جونقان
 • طرح تونل جونقان هفشجان
 • تصاویر ارسالی آقای کیانی مقدم جونقانی
 • کنسرت آقای نیکبخت در تهران ( به زودی )
 • نوروز 1394 مبارک
 • کتاب تاریخ وفرهنگ جامع شهرجونقان
 • تقدیمی به سایت جونقان ( خطاطی )
 • شعر زیبای استاد میرزا بیضاء جونقانی با صدای استاد شجریان
 • کنسرت موسیقی ایرانی با صدای یزدان نیکبخت
 • فعال سازی شبکه تلویزیونی دیجیتال در جونقان
 • یلـــدا مبـــارک
 • قهرمانی تیم ملی بدنسازی به مربیگری علی نعمتی جونقانی
 • واکنش جهانبازي به اعتراض قلعه‌نويي
 • يدالله جهانبازي دربي 79 را سوت مي زند
 • سایت شهرداری جونقان بارگزاری شد
 • خدایا حفظ کن این جونقان را
 • طرح هم کدسازی تلفن های ثابت
 • کوچه کوچه دلم پر از غوغاست / هر طرف خیمه عزا برپاست
 • برایم لختی بخند…
 • جنگ شادی
 • مشکلات شهر جونقان به گوش استاندار رسید
 • عملکرد شورای شهر جونقان
 • به خانه مشروطه خواهان خوش آمدید
 • المان مشروطیت
 • عهدنامه فيمابين خان جونقان و بقيه توابع
 • تخت سمنبر
 • تحولات تعداد جمعيت شهر جونقان
 • دعا
 • گوشه ای از زندگی نامه شاعر بزرگ میرزا بیضاء جونقانی
 • مسابقات فوتسال جام فجر
 • زاد گاه من جونقان
 • آلبوم ایرانی تبار استاد یزدان نیکبخت
 • مسابقات ددلیفت در جونقان
 • سعیدزارع ˈرییس هیات فوتبال استان چهار محال و بختیاری شد
 • اجرای زنده یزدان نیکبت
 • شعر آب
 • اشعاری از یزدان نیکبخت
 • اشعار زيباي بختياري
 • تشکر
 • دراین خاک دراین خاک دراین مزرعه پاک به جز عشق به جز مهر دگر چیز نکاریم
 • تصاویر کاندیدای شورای شهر جونقان
 • نامساوی
 • تقدیم به...ننه گونه کان
 • نقشه ماهواره ای شهر جونقان
 • خیمه گاه ویژه ایام محرم ...جونقان
 • اشعار ترکی از شاعر بهنام رستمی
 • اشعار ترکی از شاعر یزدان نیکبخت
 • عاشورا 92 در جونقان
 • تقدیمی به سایت جونقان
 • تصاویری از داوران فوتبال سرشناس جونقانی
 • سفر نامه عبد الرحيم کاشانی به منطقه بختیاری
 • برنامه پاکسازی چشمه صالح
 • *ماه خدا*
 • مطالب و اطلاعت بسیار دقیق وکارشناسی شده جونقان
 • سرمایه گذاری چینی ها در معادن جونقان
 • نامه سردار اسعد پیش از عزیمت به اصفهان
 • مسیح من ! ( شعر)
 • نظراتی که به صورت ایمیل یا پیامک ارسال می شوند
 • گزارشی کوتاه از مرکز نیکوکاری امام علی(ع) شهر جونقان
 • من اهل اینجایم ببین
 • مردم چهارمحال و بختیاری چهارشنبه میزبان رییس جمهوری می شوند
 • به سایت جونقان خوش آمدید
 • تیم فوتبال جونقان دهه ی پنجاه
 • جواب دهی به نظر یکی از بازدیدکنندگان
 • پیش بسوی فرهنگ سازی
 • خصوصیات کاندیدای اصلح شورای شهر
 • شعر ترکی در وصف جونقان
 • جونقان یعنی ...
 • قدمت شهر جونقان
 • چرا جونقان ؟؟؟
 • زبان و گویش مردم شهر جونقان
 • کشـاورزی در شهـر جـونقــان
 • جونقان اولین شهر استان از لحاط قدمت تاریخی
 • شعری در وصف جونقان
 • کشـاورزی در جونقان
 • منابع آب جونقان
 • آب و هوای جونقان
 • پوشاك مردم جونقان
 • آداب و رسوم جونقان
 • چشمه های جونقان
 • شهدای جونقان
 • مبارزات مردم جونقان علیه خوانین
 • ورزش در جونقان
 • حماسه عظيم 9 دي ، تجلي بصيرت ، همت و ولايت
 • بارش اولین برف زمستانی در جونقان
 • شعر
 • جونقان: تبعیدگاه سیب دزدان سلحشور
 • مهد دلیری
 • سال 1393 مبارک باد
 • Basice of NOROUZ:
 • تقدیم به بهترینم...خانم مرادیان...
 • تصاویر تنگ درکش و ورکش جونقان
 • تصاویر چشمه صالح جونقان
 • تصاویر خان اوی جونقان
 • جونقان از نمای کوه شیخ
 • چشمه بلبل (جی پی اس)
 • شهید ایرج بختیاری
 • شعر گرگ از زنده یاد فریدون مشیری
 • از خزیدن تا پریدن
 • خدایا........
 • تونل بهشت آباد جهنمی برای چهارمحال و بختیاری
 • عید سعید فطر بر همشهریان مبارک‬‎ باد
 • جونقان استوار ...
 • تقدیم به سایت جونقان (خانم اسدی)
 • تصاویر دشت جونقان
 • عرض تبریک
 • جمله قصار
 • سرزمین بر باد رفته:
 • سجده بر خاک:
 • بی قرار.......
 • فراخوان شعر ترکی
 • آخرین نظرات

  
  • یه نفر .............. 1396/10/27
   اشعار زيباي بختياري (5)
   یه نفر ..............
   افتخار میکنم که بختیاری ام من ... heart_eyes kissing_heart expressionless grin smirk
  • نسرین 1396/10/27
   اشعار ترکی از شاعر یزدان نیکبخ ... (2)
   نسرین
   اونجاکه شما داخل شعرتون نوشتبد هنوز "هنیم"نوشته میشه expressionless

   پاسخ:

   سلام بله حق با شماست
   با تشکر
  • ابراهیم کریمی شهنی 1396/10/27
   نقشه ماهواره ای شهر جونقان (3)
   ابراهیم کریمی شهنی
   سلام

   بسیار عالی سپاسگزارم ، باتشکر ابراهیم کریمی شهنی
  • حسین اقایی 1396/10/27
   تیم فوتبال جونقان دهه ی پنجاه (13)
   حسین اقایی
   با سلام و ادب از مسول سایت که واقعا زحمت میکشد کمال تشکر را دارم خواهشی که از شما و تمام کسانی که در ده چهل یعنی درست در سال 44 در دبستان اسعد محصل بودند و عضو پیش اهنگی بودند و به اردوی اصفهان رفتیم و عکس های یادگاری زیادی گرفتیم من همه را داشتم در یک اتش سوزی از بین رفنند حالا از مسول سایت و یا برادرانی که این مطلب را می بینند خواهشمندم اگر از ان اردوی پیش اهنگی عکسی دارند در اختیار سلیت جونقان قرار دهد یک دنیا ممنون می شوم و یا با شماره تلفن 09131280342 تماس حاصل نماید متشکرم به تمام همشهریانم سلام میرسانم و برای تک تک انها سلامتی از خداوند ارزومندم
  • admin 1396/10/27
   تیم فوتبال جونقان دهه ی پنجاه (13)
   admin
   پاسخ:

   سلام خدمت بازدید کنندگان عزیز سایت جونقان
   ممنونم که به سایت جونقان سر میزنید و با نظراتتون به ما دلگرمی میدهید موفق و موید و سربلند باشید
   با تشکر
  • سمیرا فرجی 1396/10/27
   تیم فوتبال جونقان دهه ی پنجاه (13)
   سمیرا فرجی
   با سلام وخسته نباشید.محمود فرجی پدرم ورضا فرجی عموی من هستند.خیلی ممنون که این خاطره رو زنده کردید.باتشکر از شما
  • admin 1396/10/27
   ایده بسیار جالب (1)
   admin
   با سلام
   خدمت بازدید کننده محترم و سپاس از نظر و ایده بسیار خوبتان blush
   خود شاهد آن بوده ام که چندین شهر استانمان ، تاریخی را به نام شهرشان ثبت کرداند
   امید است با همت جونقانی ها و شورای شهر محترم ایده جنابعالی به ثمر بنشیند


   با تشکر
   جزایری
  • ج_ع 1396/10/27
   به سایت جونقان خوش آمدید (91)
   ج_ع
   با عرض سلام خدمت مدیر محترم تالار بنده اهل جونقان نیستم ولی حدود سه ساله در جونقان مشغول بکار هستم_برنامه های خوبی برای معرفی جونقان براتون دارم اگه مایل باشین و شورای شهر همکاری کنن حاضرم با کمال میل براتون اجرایی کنم
  • ج_ع 1396/10/27
   قدمت شهر جونقان (33)
   ج_ع
   با عرض سلام خدمت همه جونقانیهای عزیز _بنده بواسطه شغلم حدود سه ساله در جونقان مشغول بکار هستم و وبا قاطعیت میگم بواسطه 19سال کار در شهرهای مختلف مردمی به مهربانی و تعصب جونقانیها ندیدم ولی یه موضوعی بنده رو ازار میده که چرامردم شهر جونقان یه روزی رو بعنوان روز جونقان ثبت ملی نمیکنن؟؟بنده این موضوع رو با اعضای محترم شورای شهر جونقان هم در میان گذاشتم و حاضرم برای این کار همکاری نمایم چون تجربه چنین کاری رو برای اولین بار در شهر کیان داشتم وپیرو این کار شهرهای دیگه ای هم که قدمت خیلی خیلی کمتری نسبت به جونقان داشتنداین برنامه رو با همکاری بنده پیاده کردندواین سوال برام پیش اومده چرا مسوولان شهرجونقان با این قدمت اقدام به چنین کاری نکردند؟مشخصات بنده پیش اقای خاقانی و رحیمی(اعضای فعلی شورا)محفوظه و بنده حاضرم هر زمانی که دستور بدین این طرح رو برای مردم عزیز جونقان اجرایی کنم
  • بهنام آرخلو از گچساران 1396/10/27
   زبان و گویش مردم شهر جونقان (9)
   بهنام آرخلو از گچساران
   یاشاسین جونقان یاشاسین قشقایی